Arıtılmış Su Sağlıklı Mıdır?

Arıtılmış su sağlıklı mıdır? Sorusu günümüzde en çok tartışılan konuların başında
gelmektedir. Arıtılmış su denince insanların aklına genellikle suni bir konum
olduğundan dolayı olumsuzluklar gelmektedir. Aslen doğadan elde edilen kaynak
suları da doğal bir şekilde arıtılıp mineralce zenginleştirilen sulardır.
Toprak katmanları içinde uzun yıllar süresince süzülüp kirlerinden arınırlar. Süzülme
esnasında rastladığı değişik mineralleri de bünyesine katarak yeniden yeryüzüne
çıkarlar. Bu şekilde arıtılarak yüzeye çıkan suların buharlaşması kararındaoluşan yağmur suları da bir nevi doğal arıtılmış su hükmündedir. Ancak
sanayileşmenin artmasından dolayı, doğanın bu arıtma görevi maalesef negatif
etkilenmektedir.

Doğal Sulardaki Tehlike

Doğaya salınan zehirli gazların havada bulunması ya da zehirli suların toprağa karışmasından dolayı organik kaynak sularında da kirlilikler oluşmaktadır. Bu kirlilikten etkilenen suları tüketmek haliyle sağlığımızı negatif etkileyecektir. Arıtılmış su sağlıklı mıdır? Sorusu için öncelikle kullandığımız suya bakılması gerekir. Ulaşabildiğimiz su herhangi bir kirlilik içermiyorsa ve uluslararası içme suyu standartlarına uygun ise bu su arıtılmamalıdır. Ancak kullanmak zorunda olduğumuz su bir kirlilik içeriyorsa yahut temiz olup olmadığı mevzusunda şüphe duyuluyorsa, bu su uygun tekniklerle arıtılmalıdır. Ancak içme suyu elde etmek demek çok ileri arıtma teknikleri kullanarak saf su elde etmek demek değildir. Ultra saf su elde etmek sağlık açısından zararlıdır.

Yapılması Gerekenler
Arıtılmış su sağlıklı mıdır?Araştırması meydana getiren kişiler bilmelidir ki; su içinde bulunan iyonik haldeki mineraller vücut tarafından kullanılmaktadır.Vücudumuzun kullanacağı bu minerallerin içtiğimiz suyun içerisinde bulunması fazlaca önem arz etmektedir.Son zamanlarda oldukça yaygın kullanılan reverseosmosis cihazları suyu aşırı saflaştırma özelliğine sahiptir. Bu nedenle bu tip cihazlar kullanıyorsa mutlaka suya mineral bakımından katkı sağlayacak alkali filtrelerin kullanılması gerekir. Bu filtreler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu minerallerin suya katarak naturel kaynak sularına benzer özellikte su elde edilmesini sağlar.